Juhfark, a nászéjszakák bora
Magyarország egyik legősibb szőlőfajtája több száz éve állja az idő próbáját. A tömegtermelés évtizedeiben kissé megkopott hírének rehabilitálásán több borász is dolgozik mostanság. Legfontosabb termőhelyén, Somlón új ültetvényeket találunk. Hazánk több részén, a Mecsekalján, az Etyek-Buda körzetben és a Balaton környékén is megtalálható a juhfark, ...
... azonban a fajta jellegzetes férfias tulajdonságait legjobban a Somlói borvidék ásványokban gazdag talaján érvényesülnek.Nem véletlen tehát, hogy országunkban itt található legnagyobb területen ez a szőlő.
Furcsa nevét a fürtök hosszú, hengeres, csúcsosan végződő formája ihlette. Karakteres, száraz bora szalmasárga színű, illata elég jellegzetes, leginkább csonthéjas gyümölcsökre, dióra, mogyoróra, mandulára emlékeztet.
Ízvilágát nagyban meghatározzák a borvidék talajának erősen minerális jegyei. Fanyar, férfias nedű, mely igazán igényli a hosszú, fahordóban történő érlelést. Ha kellő időt hagynak neki, (kb. négy év) határozott savai veszítenek kezdeti érdességükből, rendkívül harmonikussá válnak, elegáns, testes bor lesz belőle. A nagyságához méltó szervizt igényel, ásványossága miatt fogyasztása a szokásosnál magasabb hőmérsékleten ajánlott, illatai pedig akkor bontakoznak ki leginkább, ha a palack felbontása után szellőztetjük egy keveset. Halételek kitűnő kísérője lehet.
A régi időkben, mint az összes somlói fajta, a juhfark is messze földön híres volt gyógyító hatásáról. Főurak, királyok fogyasztották, hiszen nem csak íze volt csodálatos, de a feljegyzések szerint gyógyírt is jelentett vérszegénységre, vesebajokra és emésztési bántalmakra egyaránt.
És hogy honnan a titokzatos "nászéjszakák bora" elnevezés? A hiedelem szerint, ha a házaspár a szerelmi együttlét előtt juhfarkot kortyolgat, fiú utódban reménykedhet. Ezt a Habsburg-ház tagjai olyan komolyan vették, hogy hosszú időn keresztül előírás volt számukra e fajta fogyasztása. Azt nem tudni, hogy mennyire bízhatunk ebben a "módszerben", de annyi bizonyos, hogy több évszázados statisztika szerint, az országos átlagnál 25 százalékkal több fiúgyermek születik, a Somló-hegy környékén.
A borvidéken nem jellemző a tömegturizmus, szerencsére nem a busz az ide látogatók fő közlekedési eszköze. A rendkívül felaprózott, közel 3000 kisbirtokos tulajdonában levő bazalthegy családi pincészeteit szinte lehetetlen a teljesség igényével bemutatni. Igazán különleges, sehol máshol nem tapasztalható élményekkel gazdagodhat a látogató, ha Györgykovács Imre mindig tökéletesen harmonikus borait kóstolja. Fekete Béla juhfark-ja igazán markáns, határozott somlai. Inhauser István, aki a fajta újbóli elismertetésében múlhatatlan érdemeket szerzett, szintén jellegzetes, de barátságosabb juhfrarkot termel. Folyamatosan nő a jó minőségben palackozó pincészetek száma, Oszvald Lajos és Molnár Levente borát is érdemes megkóstolni, ahogy figyelmet érdemel a közel húsz hektáros, gyorsan feltörő presztízsborászat, a Kreinbacher birtok is.
Forrás: eskuvovilag.hu