A világ legjobb csokoládéi
Eszközök Nagyobb betűméret Kisebb betűméret Ajánlás Nyomtatás
A prémium csokoládé reneszánsza olyan neves, évszázados csokoládégyártó múlttal rendelkező cégek nevéhez fűződik, mint az angol Cadbury, az amerikai Hershey, a svájci Lindt vagy a francia Valrhona. Összegyűjtöttük a világ leghíresebb csokoládé-zarándokhelyeit.
A legújabb generációs fekete csokoládék már válogatott alapanyagokból, sok esetben lecitin nélkül, igazi vanília felhasználásával készülnek, és a különleges technológiai eljárásoknak köszönhetően valódi luxusdesszertekké váltak. A legjobb prémium csokoládék nagy része évszázados cégek nevéhez fűződik, de a finomságok gyártói között alig két évtizede alapított üzemeket is találunk.
Csokilegendák Nyugat-Európából
A csokoládégyártás központja Belgium, ahol a diós nugátoktól és pralinéktól a szarvasgombás kreációkon át a fehér csokoládéig minden kapható. A szerencsés belgák mintegy 2000 csokoládéüzletben vásárolhatják meg a mindennapi örömforrásukat, és 16 múzeumban ismerhetik meg a csokoládé történetét.
Az ország éves csokoládétermelése eléri a 170 ezer tonnát, ami körülbelül annyi, mint 850 darab Boeing 747-es repülőgép tömege. A belgák és a csokoládé szoros viszonya egyébként a gyarmatosított Kongóban kezdődött, ahol hatalmas kakaó-utánpótlás állt a csokoládékészítők rendelkezésére.
1912-ben feltalálták a pralinét. A leghíresebb gyártók közé tartozik a Neuhaus, a Sukerbuyc, a Daskalidés és a Godiva. Ez utóbbi, Joseph Draps által alapított gyár első édességboltja még mindig megvan a Brüsszelben található Grande Place-en.
A hatalmas kínálat miatt Belgiumban igen nehéz lehet a választás, ha csokoládéról van szó, viszont semmiképp se hagyjuk ki Pierre Marcolini mesterműveit, amelyek a legkiválóbb minőségű alapanyagokból készülnek, és amelyeket a csokoládéguru Tahitiról származó vaníliával ízesít. Brüsszelben a Rue de Minimes-n van az üzlet, de a csokiguru Párizsban, Tokióban és New Yorkban is nyitott édességboltokat..
Zürich kapásból három csokoládélegendának is otthont ad. Ezek közül az egyik az 1836-ban alapított Sprüngli, amelynek ellenállhatatlan csokoládéit a Paraderplatz-on található hatalmas csokoládéüzletben lehet beszerezni. A Confiserie Sprüngli cukrászbolt nemcsak a fekete és sötétbarna édességről, hanem arról is híres, hogy legelőször itt ihattak a nők nyilvánosan kávét. A cég egyik leghíresebb terméke a Luxemburgerli.
Egy zarándokhely
Az 1845-ben alapított Lindtnek szintén nagy szerepe volt abban, hogy az étcsokoládé ismét visszanyerte méltó helyét a gasztronómiában. Ha a gyárat is szeretnénk meglátogatni, Kilchbergbe kell utaznunk., ezenkívül Altendorfban és Oltenben is található Lindt-üzlet. A harmadik legendás gyár a Teuscher, amely az 1940-es évektől készíti világhírű csokoládéit és gyümölcsös, marcipános, diós desszertjeit. Zürichben három üzletük van, az egyik a Jermoli áruházban, de nyitottak egyet-egyet Genfben és Berlinben is.
Az angol Cadbury története 1824-ben kezdődött, amikor a 22 éves John Cadbury megnyitotta birminghami üzletét. Teát, kávét, mustárt és csokoládéitalt árusított. Az üzlet 7 év alatt kinőtte az apró Bull Street-i helyiséget, és a tulajdonos kibérelt egy sörfőzdét, majd csokoládé- és kakaóitalpor gyártásába kezdett. A cég egyik leghíresebb terméke a Dairy Milk tejcsokoládé, de a tej nélküli változatra szavazó gourmet csokoládéfogyasztók is találnak ízlésüknek megfelelő táblákat és italokat.
Forrás: deluxe.hu